Blog debat na każdy temat polityczny. Zapraszamy do dyskusji ....
Kategorie: Wszystkie | Debata | Od Redakcji
RSS
środa, 29 maja 2013

W ramach tak rzadko spotykanej w naszym parlamencie inicjatywy ponad podziałami - do sejmu trafił właśnie projekt ustawy zakazujący handlu w niedziele.  Inicjatorami byli tu głównie posłowie PiS, ale podpisało się pod nim kilku posłów także z innych ugrupowań.
Czy to dobry czy zły pomysł? Jak przełoży się na rynek pracy? Nastąpią zwolnienia w handlu czy nie wpłynie to na rynek pracy? Czy na pewno nie będzie miało to wpływu na gospodarkę? Czy ustawowo da się zadecydować - jak powinniśmy spędzać niedziele?

Zapraszam do debaty. Podrzucajcie trackbacki, komentarze i linki do nitek na ten temat.

niedziela, 12 maja 2013

O zabetonowaniu naszej sceny politycznej mówi się dużo i to od dawna. Porównanie do betonu jest jednym z najłagodniejszych wyrażeń. Czy jednak na pewno nic się nie dzieje?
Owszem, PO-PiSowa wojna jeszcze niby funkcjonuje, ale zdecydowanie nie budzi już takich emocji jak kiedyś. Nawet Smoleńsk bardziej już nuży niż podnosi temperaturę sporu i raczej nie zmobilizuje wyborców. Sytuację ratuje nieco lewica, która ostatnio idzie dokładnie drogą wytyczoną przez prawicę w latach dziewięćdziesiątych - dzieląc się i wykluczając nawzajem.

Jesteśmy w teoretycznie spokojnym roku niewyborczym. To chyba dobry moment na wszelkiego rodzaju ruchy tektoniczne na scenie politycznej. Czy są na to szanse? Co może się wydarzyć? Szans na zmianę prezesa PiS raczej nie ma, ale czy Macierewicz nie spróbuje poprowadzić części partyjnych szeregów swoją drogą? Czy Solidarna Polska ma jakieś widoki na sukces, czy też za chwilę zaczną się powroty na łono partii-matki? A może Gowin wraz z jakąś grupą posłów PO spróbuje zawalczyć o prawicowy elektorat z ludzką twarzą? Jak bardzo zawiódł swoich wyborców Palikot i czy ma jeszcze szanse? Może droga Millera jest lepsza? I jak wpisze się w ten układ nowa formacja zakładana przez Kalisza? W dodatku z nakładką Europy Plus Kwaśniewskiego?

Zapraszam do debaty - komentarze, trackbacki, linki do własnych notek mile widziane.
Podebatujmy.

środa, 03 kwietnia 2013

W marcu „Solidarność” zorganizowała akcję protestacyjną na Śląsku i zapowiadają, że jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione, to przeprowadzi ogólnopolski strajk. „S” postuluje zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych, zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestanie przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, podwyższenie wysokości płacy minimalnej do połowy średniej płacy i stałego wzrostu adekwatnego do wzrostu PKB oraz stworzenie ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Czy postulaty „Solidarności” są słuszne i adekwatne do potrzeb ogółu oraz do bieżącej sytuacji państwa? I czy naprawdę wyczerpana została droga rozmowy, że trzeba posuwać się do wstrzymywania i blokowania przestrzeni publicznej?

Zapraszamy do dyskusji.

poniedziałek, 25 lutego 2013

Jakoś dawno nie było tu żadnej debaty, nie spieraliśmy się na żaden temat, nie pisaliśmy powiązanych notek. Czas najwyższy, żeby reaktywować nasz blog debat politycznych.

Moja propozycja na dziś to perspektywy stojące przed lewicą. Ostatnio dużo się dzieje właśnie po tej stronie sceny politycznej. Czy Palikot po starciu z feministakmi jest już skończony czy ma jeszcze szanse? Jak na to wpłynie pomocna dłoń powracającego do bieżącej polityki prezydenta Kwaśniewskiego?  Czy Leszek Miller ma rację izolując SLD od projektu Europa +?

Zapraszam do debaty. Komentujcie, dodawajcie linki i trackbacki do własnych notek na ten temat. Poplotkujmy o lewicy...

środa, 12 grudnia 2012

13 grudnia 1981 to data wprowadzenia stanu wojennego. Od tamtej pory jednak minęło 31 lat, w dorosłe życie weszło już pokolenie urodzone w wolnej Polsce. Co obecnie symbolizuje ta data? Czy dawne podziały jeszcze mają znaczenie, czy całkowicie zostały wyparte przez to, co dziś nas dzieli? Jak zacierają się wspomnienia i jaki wpływ na to mają próby pisania historii na nowo, z uwzględnieniem bieżącego zapotrzebowania politycznego? 

Zapraszam do debaty - komentujcie, podrzucajcie linki i trackbacki.

wtorek, 16 października 2012

Ustawa antyaborcyhjna, in-vitro, związki partnerskie - to dyżurne tematy podnoszące temperaturę debaty publicznej. Czy zaostrzanie sporu i podkreślanie różnic światopoglądowych ma sens? Może lepiej nie dotykać tak drażliwych tematów, aby nie budzić demonów? A moze mimo wszystko, warto rozmawiać, dyskutować, przedstawiać swoje racje?

Zapraszamy do debaty.

niedziela, 09 września 2012

Ostatne dni to wysyp pomysłów gospodarczych prezentowanych przez poszczególne partie polityczne. Najgłośniejsza jest oczywiście propozycja debaty czołwoych polksich ekonomistów zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale inne partie opozycjne teżmają swoje pomysły na gospodarkę i chcą je zaprezentować.
Czy to dobry pomysł? Warto o tym rozmawiać? Jakie mamy szanse na to, że coś dobrego dla gospodarki, a więc i dla nas samych z tego wyjdzie? A może skończy się jak zwykle: nieważne są pomysły i rozwiazania, liczy się tylko okazja do dokopania przeciwnikowi politycznemu?

Zapraszamy do debaty. Również na stronie Debaty na Facebooku

czwartek, 06 września 2012

Mikroblogi i serwisy społecznościowe zyskują coraz większą popularność, czasami kosztem tradycyjnych stron internetowych, forów i blogów. Również i my, wychodząc na przeciw nowoczesności, chcemy podpić te rozwijające się metody komunikacji internetowej i zagościć na jednym na Facebooku, gdzie chcemy rozmawiać o różnych sprawach, zwłaszcza tych, które żyją krótko, za krótko na rozpisywanie się o nich na blogu.

Nie oznacza to zamknięcia idei Debaty na bloxie, dalej będziemy tutaj działać w sposób tradycyjny.

20:09, akwilon_stg , Od Redakcji
Link Komentarze (1) »
wtorek, 28 sierpnia 2012

Dzisiejszy dzień to ostatni dzień wakacji sejmowych. Od środy 29 sierpnia rozpoczyna się pierwsze posiedzenie sejmu. Czym posłowie powinni się zająć w pierwszej kolejności? Co jest dla nas najważniejsze? Czy z utęsknieniem czekamy na debatę na temat związków partnerskich? A może na pierwszy plan wybija się ustawa o in vitro? Czy wiadomo już jakie podatki będziemy płacić w przyszłym roku? Partie opozycyjne zacierają ręce na myśl o możliwości powołania komisji śledczych - w zanadrzu są przecież taśmy PSL, a także afera Amber Gold. Co powinno być najwyższym priorytetem?

Podyskutujmy o tym, co najważniejsze jest dla nas wszystkich, choć pewnie niekoniecznie dla polityków. I jak to zrobić, aby nasi wybrańcy przestali się zajmować samymi sobą i zajęli trochę pracą dla nas?
Zapraszam do debaty.

środa, 01 sierpnia 2012

 

Mały Powstaniec

Dzień 1 sierpnia to wiadomo rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, wielkie, oficjalne obchody w Warszawie. Jest to normalne i oczywiste. Warszawa poniosła w Powstaniu niewyobrażalne straty, przede wszystkim w ludziach, ale również w infrastrukturze. Mimo, że minęło już tyle lat, to pamięć o tamtych dniach tkwi jeszcze wśród mieszkańców Warszawy jak i w całym mieście. Godzina W ciagle jeszcze wywołuje żywy oddźwięk.

A jak to jest w innych miastach w kraju? Czy pamiętamy, czcimy, wspominamy? Zatrzymujemy się w Godzinie W? A jeżeli nie, to o czym to świadczy?
Czy boleśnie doświadczeni Warszawiacy są zbyt zaangażowani emocjonalnie, aby móc na zimno i obiektywnie odpowiedzieć na pytanie: czy warto było? A może to reszta kraju podchodzi zbyt obojętnie do wydarzenia, które przecież odcisnęło swoje piętno nie tylko w skali stolicy, ale w całej naszej polskiej historii.
Jakie emocje wywołuje dziś  w głębi kraju? Czy w ogóle pamiętamy?

Zapraszam do debaty.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne