Blog debat na każdy temat polityczny. Zapraszamy do dyskusji ....
Blog > Komentarze do wpisu

Lewica, prawica, centrum ....

O zabetonowaniu naszej sceny politycznej mówi się dużo i to od dawna. Porównanie do betonu jest jednym z najłagodniejszych wyrażeń. Czy jednak na pewno nic się nie dzieje?
Owszem, PO-PiSowa wojna jeszcze niby funkcjonuje, ale zdecydowanie nie budzi już takich emocji jak kiedyś. Nawet Smoleńsk bardziej już nuży niż podnosi temperaturę sporu i raczej nie zmobilizuje wyborców. Sytuację ratuje nieco lewica, która ostatnio idzie dokładnie drogą wytyczoną przez prawicę w latach dziewięćdziesiątych - dzieląc się i wykluczając nawzajem.

Jesteśmy w teoretycznie spokojnym roku niewyborczym. To chyba dobry moment na wszelkiego rodzaju ruchy tektoniczne na scenie politycznej. Czy są na to szanse? Co może się wydarzyć? Szans na zmianę prezesa PiS raczej nie ma, ale czy Macierewicz nie spróbuje poprowadzić części partyjnych szeregów swoją drogą? Czy Solidarna Polska ma jakieś widoki na sukces, czy też za chwilę zaczną się powroty na łono partii-matki? A może Gowin wraz z jakąś grupą posłów PO spróbuje zawalczyć o prawicowy elektorat z ludzką twarzą? Jak bardzo zawiódł swoich wyborców Palikot i czy ma jeszcze szanse? Może droga Millera jest lepsza? I jak wpisze się w ten układ nowa formacja zakładana przez Kalisza? W dodatku z nakładką Europy Plus Kwaśniewskiego?

Zapraszam do debaty - komentarze, trackbacki, linki do własnych notek mile widziane.
Podebatujmy.

niedziela, 12 maja 2013, marzatela

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Lewica niejedno ma imię z To mój kraj.
Po lewej stronie naszej sceny politycznej ostatnio całkiem dużo się dzieje. W ramach najnowszej debaty na blogu debat politycznych zastanawiamy się właśnie nad tym czy nasza scena polityczna jest zupełnie zabetonowana czy też czekają nas zmiany. ... »
Wysłany 2013/05/13 12:18:17
Na prawicy - bez zmian z To mój kraj.
Kontynuując rozważania w ramach debaty: Lewica, prawica, centrum kilka słów na temat prawej strony naszej sceny politycznej. Tu ostatnio jakby mniej pączkowania, choć może to być tylko cisza przed kolejnym podziałem, odejściem, wyrzuceniem. Dominującą ... »
Wysłany 2013/05/14 19:05:36
LEWICA 8211 centrum 8211 prawica z Powiewy Akwilona. Komentarz polityczny
Scena polityczna 8211 znane pojęcie, ale tak naprawdę powinno mieć ono negatywne znaczenie, bowiem jednoznacznie kojarzy się z teatrem, przedstawieniem i widownią nie mam jednak zamiaru walczyć z tym pojęciem, bo zakorzeniło się już głęboko w ... »
Wysłany 2013/05/16 19:42:35
Na kogo głosować czyli partie politycznego centrum z To mój kraj.
W ramach subiektywnej oceny sceny politycznej pisałam już o lewicy i prawicy , teraz pora na centrum. Podobno wybory wygrywa się właśnie w centrum, a więc teoretycznie zaliczające się do niego partie mają największe znaczenia. Jak to jest w praktyce? ... »
Wysłany 2013/05/20 07:23:05
lewica 8211 centrum 8211 PRAWICA z Powiewy Akwilona. Komentarz polityczny
Ostatni element polityki, czyli prawica. Od początku III RP, czyli odkąd mogli swobodnie działać, politycy prawicy wiecznie się kłócą, dzielą i na chwilę łączą. Na początku było to zrozumiałe. Wyszli z podziemia, wpadli w wir władzy, ale okazało się ... »
Wysłany 2013/05/20 13:05:17
lewica 8211 CENTRUM 8211 prawica z Powiewy Akwilona. Komentarz polityczny
Skoro było o lewicy, to i wypadałoby wspomnieć o pozostałych, czyli o centrum i prawicy. Ten pierwszy zbiór tak naprawdę powinien zostać pusty. Wpisujemy w niego dwie znane partie i może kilka malutkich, które nie mają żadnego znaczenia, chociaż kto ... »
Wysłany 2013/05/20 13:06:56
Komentarze
nudniejszy
2013/05/12 18:38:47
No niby beton jest, ale z drugiej strony mamy Ruch Palikota, 10% sejmu, z nowymi ludźmi, spoza środowisk "betonu". Czyli da się, można tą scenę polityczną ruszyć.

Tyle że gdyby ktoś chciał to zrobić jeszcze raz, będzie trudno, bo Palikot już większość takich ludzi zebrał - takich którzy nie należą do tradycyjnych środowisk politycznych, a chcą się zaangażować.

Tak czy tak, następny rząd będzie prawdopodobnie szerokim porozumieniem pod wodzą PO. PiS może mieć więcej głosów, ale nie ma zdolności koalicyjnej. A Lewica... w tej chwili nie wygląda na to żeby mogła wygrać. Chociaż jest jeszcze czas.
-
marzatela
2013/05/12 18:59:07
@Nudniejszy
Pozostaje jeszcze kwestia, czy wyborcy Palikota nie są rozczarowani i jest w stanie utrzymać swój stan posiadania? Mam wątpliwości.
-
nudniejszy
2013/05/12 20:40:50
Zobaczymy. Myślę że do sejmu wejdzie, ale z jakim wynikiem, tego jeszcze długo nie będzie można przewidzieć.
-
marzatela
2013/05/12 20:43:25
@Nudniejszy
Po drodze jeszcze eurowybory - może być to niezłą próbą.
-
2013/05/13 05:08:54
@marzatela
Media, także jak widzę, te blogowe, nie trawią Palikota. Samo postawienie przez Ciebie pytania: "jak bardzo zawiódł wyborców Palikot?", jest tego najlepszym dowodem, co mnie dziwi, gdyż odbieram Cię jako blogerkę bezstronna i obiektywną. Przecież równie dobrze mogłabyś zapytać: "jak bardzo zawiódł wyborców Tusk?" i byłoby to pytanie znacznie bardziej zasadne, bo wiele obiecywał.
Odpowiadając na Twoje, jakże tendencyjne :) pytanie: mnie nie zawiódł. Poszedł do wyborów pod 3-ma hasłami: świeckie państwo, związki partnerskie i uwolnić konopie. Nie byłam jego wyborcą, ale gdybym była, nie mogłabym narzekać. Wrzucił (bardzo skutecznie) tematy do debaty, wyciągnął ludzi i ich problemy,odsuniętych w niebyt przez inne partie, na pierwsze strony gazet i trwa przy nich wiernie. Dałby Bóg taką konsekwencję np. Premierowi. Nawet Ty zapomniałaś o jego obietnicach z expose', np. o "Inicjatywie polskiej", co więc dopiero inni wyborcy PO. Gdybym była wyborcą Palikota, czułabym się dziś zaopiekowana. To prawda, nie rozwiązał tych spraw do końca, ale to nie są łatwe sprawy, a poza tym ma przeciwko sobie cały sejm. I trudno się dziwić. Jego postulaty zniesienia dotacji dla partii politycznych, patrzenie marszałkom na ręce przy dzieleniu premii, nie mogą mu przysparzać sympatii rozleniwionych i pazernych posłów.
Nie, nie wygra tych wyborów. Ale też nie przegra, tego jestem pewna.
-
2013/05/13 05:25:49
To "zabetonowanie" tylko w Polsce wydaje się takie betonowe, bo na świecie polityczne dipole są powszechne i trwają po kilkadziesiąt lat. Nasz układ nie ma nawet ośmiu, a już lud narzeka na polityczna stagnację. Polityczna opera mydlana straciła tempo i staje się nudna po prostu.
@avianca
Palikot zawiódł swoich wyborców w tym sensie, że zraził do siebie centrum, czym zablokował rzeczywiste zmiany. Od przywódcy wymaga się podstawowych umiejętności taktycznych, a nie tylko wierności ideałom. Owszem, wniósł problemy na światło dzienne, ale jednocześnie je stygmatyzował.
-
2013/05/13 06:28:05
@Starszy
To, co zarzucasz Palikotowi równie dobrze mógłbyś zarzucić Tuskowi.

To nie tylko ja tak z rana wstaję, widzę :)
-
marzatela
2013/05/13 07:15:01
@Avianca
Ta notka ma być przyczynkiem do debaty, siłą rzeczy jest więc bardzo skrócona - nie stanowi mojego głosu w tej debacie (jestem w trakcie pisania notki na temat lewicy na swoim blogu). Z pewnością moje własne poglądy odciskają się na kształcie tej zajawki, choć nie traktowałabym tego jako medialno-blogowego ataku na Palikota. Choć rzeczywiście chętnie posłuchałabym co czują obecnie ci, którzy oddali na niego swój głos. Czy wystarczy im medialny show, czy jednak liczyli na to, że lider ich ugrupowania będzie przynajmniej w niektórych sprawach nie tylko głośny, ale i skuteczny.
-
2013/05/13 12:51:36
Co masz na myśli pisząc "skuteczny"? W jakich obietnicach przedwyborczych Cię zawiódł?
-
marzatela
2013/05/13 13:03:05
@Avianca
Mnie nie zawiódł - nie głosowałam na niego, więc tez niczego nie oczekiwałam. Tym bardziej, że hasła RP z kampanii wyborczej jakoś do mnie akurat nie trafiały. Tym bardziej jednak interesuje mnie zdanie tych, którzy oddali na niego swój głos i wiązali z nim konkretne nadzieje: czy czują się usatysfakcjonowani?
-
czarnobiaua
2013/05/13 21:06:29
Wydaje mi się, że Palikot najbardziej odczuje brak głosów tych wyborców, którzy oddali na niego głos licząc, że uda mu się coś zmienić. Podkreślam - zmienić - a nie próbować zmienić, ponieważ w mojej ocenie elektorat RP oczekuje konkretnych efektów (jak to młodzież), a nie czczych życzeń. Dodatkowo chciałbym dodać, że sporym bonusem dla Ruchu była premia za nowość na scenie, odpowiednia promocja i mobilizacja wolontariatu (u mnie w mieście wszędzie było pomarańczowo), a także wyjątkowo beznadziejna kampania SLD.
-
akwilon_stg
2013/05/14 21:46:31
Osobiście powiem, że nie przepadam za Januszem Palikotem (bo nie samym Ruchem) z dwóch powodów.
Po pierwsze - jest on bardzo niestabilny. Rzuca się po całej scenie politycznej i ciężko zaufać komuś, kto to miejsce zmienia szybciej, niż PSL poglądy.
Po drugie - oczekuję od partii merytoryczności. Żadna partia tego nie daje, ale inne starają się chociaż przedstawić swój punkt widzenia i pomysły na wiele różnych aspektów, a Palikot krzyknął do licealistów "zapalmy" i nawet się nie bawił w inne tematy. Jest jak Andrzej Lepper, który idąc do Sejmu mówił, że jego tam jeszcze nie było, więc i nie nakradł.
-
marzatela
2013/05/14 22:19:18
@Akwilon
Z jednym się nie zgadzam: PSL zmienia poglądy? Moim zdaniem są bardzo stabilni: zawsze dbają o własny interes, w ogóle nie zajmując się ideologią.
-
akwilon_stg
2013/05/15 15:54:37
@marzatela
Byli w koalicji z SLD, prawie byli w koalicji z PiS-em (na drodze nie stanęły kwestie polityki, a informacja o równorzędnych rozmowach PiS-u z Samoobroną), są w koalicji z PO i równocześnie ostatnio rozpoczęli współpracę z PJN. Wszyscy oni prezentują odmienne poglądy. Skoro PSL się z nimi dogaduje, to albo zmienia poglądy, dostosowując się do okoliczności, albo nie ma ich w ogóle, albo też cynicznie bawi się ze swoimi wyborcami i ma na uwadze tylko możliwość rządzenia.
-
marzatela
2013/05/15 16:45:21
@Akwilon
No właśnie - moim zdaniem PSL nie ma własnych poglądów, dopasowuje się do potrzeb.
-
akwilon_stg
2013/05/15 23:13:43
@marzatela
Wypada mi się zgodzić, bo nawet nie umiem nic powiedzieć o poglądach Ludowców, a tym bardziej znaleźć jakiegoś motywu przewodniego i niezmiennego.
Inna rzecz, że dla PSL-u lepiej by już brzmiało, że zmieniają poglądy, niż że ich w ogóle nie mają. Ale to ich problem.
-
2014/02/04 23:28:53
mlodzikomentuja.blox.pl/html dyskusja o karze śmierci


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne